Tropical Gardens
Tropical Gardens > Menu View Details
Menu:
| Text Menu
| Update Menu
Outdated menu here? Click to update.
Prices and menu items are subject to change. Contact the restaurant for the most up to date information.
- Common
- Side Of Toast $3.00
- Syrup $0.50
- 50% Buffet $561.50
- Aluguel $499.00
- Crème Brulé $8.00
- Dona Ivanir $13.00
- Flavors $0.50
- Joy Pop Corn $7.50
- L $399.00
- Side Cheese $1.00
- Cappucino $5.00
- Cappuccino in 16oz or 20oz options.
- Life Smoothie $9.00
- Cust: $ 5.3716oz profit = $ 1.5824oz profit = $Products -Oat Milk 13oz $.54 (153oz=$6.36 gallon 12 unit)Ice1/2 banana $.15 ($.30 unit)4oz strawberry $.64 (10lb = 113oz =$18.99 - $.16oz/1lb = 11.30oz)4oz blueberry $1.20 (10lb = 113oz - 1lb = 11.30oz - $34)Sugar 4oz ( 1scoops - $0.09 bag 4lb or 64oz acucar $2.65- 16 porçoes de 4oz$2.75Labor fazer: 8min = $2Labor levar/montar: 1min = $.25Labor lavar: 1min = $.25Disposable Cop $.16 - $8.17 - 50 unidadesDisposable lip $.09 ($8.48 - 100 unidades)
- Kitchen
- Bacon $3.00
- Brothers Bowl $12.00
- Vegan. quinoa, sweet potato, avocado, tomato, black beans, greens, herbs.
- Brothers Pancakes $10.00
- 3 regular buttermilk pancakes with fruit of the day.
- Cuscuz $6.50
- Cuscuz with diverse options including cheese blends, Nutella, sun-dried meat, vegan ingredients. Choices of added chicken, steak, or condensed milk combinations available.
- Isaque’s Yogurt $12.00
- Non fat Greek yogurtWhit chia,Granola and2 fruits
- Kuman Vegan Tartare $14.00
- Miguel’s Protein Pancakes $14.00
- 2 big protein pancakes with fruit of the day. choose your pancake flavor: plain (gluten free), banana caramel, peanut butter chocolate. all protein pancakes are made with almond milk (please notify us if you are allergic).
- Protein Bowl $15.00
- Greens, tomato, cucumber, avocado,sweet potato (Home Sauce with lemon, honey and mustard)
- Protein Toast $12.00
- White eggs, mushrooms, cucumber, tomato
- Scrambled Eggs $2.00
- Steak Side $6.00
- Tuna Experience $12.00
- Homemade croissant, tuna melt, parmesan cheese, tomato, herbs.
- 2x2x2 $10.00
- Egg, big pancakes, bacon.
- Bacon, Egg & Cheese $12.00
- Bacon, 2 eggs, cheese on the croissant / bagel or bread.
- Bagel $7.00
- Cream cheese or jelly.
- Cheese Bread / Pao De Queijo $3.00
- Warm, freshly baked cheese bread available in 3-unit servings, single servings with sweet caramel-like doçe de leite, or frozen packs of 10 for home enjoyment.
- Chicken Paulista $17.00
- Baked ham and cheese, grilled sheared chicken, seasoned lettuce and tomato
- Garden Toast $8.50
- Garden toast variations: Avocado with mushrooms and house herbs, avocado topped with scrambled eggs and tomato, or choose "My Toast" for a personalized combination.
- Grilled Cheese $9.00
- Melted mozzarella and cheddar cheese
- Misto Quente $9.00
- White bread, melted cheese and ham. oregano and tomato optional.
- Omelettes $12.00
- Omelettes with choice of bacon spinach, chicken, pizza-style with ham or turkey, classic, or top sirloin steak options.
- Steak Life $17.00
- Top sirloin, provolone cheese. homemade sauce.
- Turkey, Ham & Cheese (on The Croissant) $12.00
- Add Side $2.00
- Bagel Pizza $10.00
- Bake Churros $7.00
- Ben’s Protein Luch $15.50
- Grilled Chicken AvocadoGreens Tomato
- Beyond Melt Side $4.00
- Chicken Side $4.00
- Cuscuz Leite Condensado $12.00
- Docinhos $8.00
- Duche De Leche $4.00
- Garden Salad $12.00
- Greens, tomato, cucumber, strawberry, shaved parmesan seasoned with olive oil, balsamic vinegar and lemon.
- Hello Keto! $17.50
- Bacon, egg, ham,cheddar cheese, avocado
- Impact Vegan $19.00
- Life Fitness Sandwich $17.00
- Bread with oats, chicken, greens, tomato and avocado
- Loaded Fries $12.00
- Crispy fries topped with cheese, bacon bits, and green onions. Vegan option available with plant-based cheese and bacon.
- Nutella Side $2.00
- Pancake Doce De Leite $15.00
- Roasted Banana With Cinnamon $5.00
- Vegan. side of honey or coconut sugar optional.
- Sandwich Special Week $21.00
- Sweet Toast $8.50
- Tapioca Special Of The Week $15.00
- Tapioca pudding with options for dairy-free or regular. Weekly special.
- Tapioca Sweet $12.00
- Tuna Side $3.00
- Vegan Toast $15.00
- 3 Leches $6.00
- Best Bowl $14.50
- Life Vegan $15.50
- Vegan. vegan bread with oats, avocado, red onion, beyond meat, house herbs.
- Student Combo $10.00
- Tuna Life $10.00
- White flaked tuna, Parmesan cheese, baby spinach
- Tofu Experience $12.00
- Vegan. crispy seasoned and baked tofu. homemade teriyaki, avocado, green onion.
- Garden Life $12.50
- Wrap or bread homemade pesto, spinach, mozzarella, tomato.
- Drinks
- Americano $4.00
- Americano, available in 16oz or 24oz sizes.
- Espresso $2.50
- Espresso, available in single or double shot options.
- Frappucino $11.00
- Hot Caramel Latte $6.50
- Hot caramel latte with a rich espresso base, steamed milk, and smooth caramel. Choose from 16oz or 20oz.
- Hot Green Macha $6.00
- Warm green tea macha in medium or small sizes.
- Hot Latte Plane $5.00
- Hot Latte Plane: Steamed milk blended with espresso, options in 16oz or 20oz.
- Hot Tea $2.50
- Hot tea, available in medium or small sizes.
- Hot Chai $6.00
- Steamed chai tea, available in medium or small.
- Hot Chocolate $6.00
- Rich hot chocolate available in medium or small sizes.
- Ice Caramel Latte $7.50
- 16ozMaterial=$1.492 pumps de caramel = 1.5oz (64oz=$21.24 /1.5oz = 42. unit=$0.750.50oz cafe / 3oz water = $0.29 (2.5lbs =40oz=$23.41=40/0.50=80unit)IceMilk 8oz milk $.08 (1gl = 153oz = $2.99 = 153/8= 38unit)Wiped cream 1oz - $.62 (6.5oz - $4.02)20ozMaterial=$1.493 pumps de caramel = 1.5oz (64oz=$21.24 /2.25oz = 28.44 unit=$0.75)0.50oz cafe / 3oz water = $0.29 (2.5lbs =40oz=$23.41=40/0.50=80unit)IceMilk 4oz milk $.08 (1gl = 153oz = $2.99 = 153/8 = 19unit)Wiped cream 1oz - $.62 (6.5oz - $4.02)
- Ice Chai $5.50
- Chilled chai tea available in jumbo, medium, or small.
- Ice Coffee $3.00
- Iced Coffee: Available in jumbo, medium, and small sizes.
- Life Detox $11.00
- Kale, lemon, green apple, ginger, mint
- Mango Smoothie $8.00
- Mango puree blend, available in medium and small sizes.
- Mocha $7.00
- Mocha available in variations: hot (medium, small), iced (jumbo, medium, small).
- Orange Juice $7.00
- Cust: $3.916oz profit = $0.124oz profit = $1.6Products -Water 12ozIce1/2 Pulp $.53 (2.13 full pul + tax - 4 unit)Sugar 4oz (1 scoops - $0.9) bag 4lb or 64oz acucar $2.65- 16 porçoes de 4ozLabor fazer: 8min = $2Labor levar/montar: 1min = $.25Labor lavar: 1min = $.25Disposable Cop $.16 - $8.17 - 50 unidadesDisposable lip $.09 ($8.48 - 100 unidades)
- Passion Fruit Juice 24oz $9.00
- Cust: $4.7824oz profit = $3.22Products -Water 12ozIce1/2 Pulp $1.85 (3,70 full pul + tax)Sugar 4oz (2 scoops - $0.18) bag 4lb or 64oz acucar $2.65- 16 porçoes de 4ozLabor fazer: 8min = $2Labor levar/montar: 1min = $.25Labor lavar: 1min = $.25Disposable Cop $.16 - $8.17 - 50 unidadesDisposable lip $.09 ($8.48 - 100 unidades)
- Pineapple Juice 24oz $9.00
- Cust: $4.6724oz profit = $1.83Products -Water 12ozIce1/2 Pulp $.67 (2 full fruit + tax)3 talons de mint .35 ($7 box - 20 unit)Sugar 4oz (1 scoop - $0.9) bag 4lb or 64oz acucar $2.65- 16 porçoes de 4ozLabor fazer: 8min = $2Labor levar/montar: 1min = $.25Labor lavar: 1min = $.25Disposable Cop $.16 - $8.17 - 50 unidadesDisposable lip $.09 ($8.48 - 100 unidades)
- Protein & Fruit Shake $15.00
- Protein shake blended with choice of almond, oat, or whole milk, and mixed fruits.
- Soda $4.00
- Soda choices: Coke, Guaraná, Sprite.
- Strawberry Smoothie $8.00
- Strawberry, milk, sugar
- Vanilla Protein Shake 24oz $14.00
- 24oz vanilla protein shake. Choice of almond, oat, or whole milk.
- Angel Latte $14.00
- Cookie And Cream Protein Shakie 24oz $14.00
- Energy Shake 24oz $14.00
- Everything Latte $12.00
- (unique size).
- Graviola / Guanabana Smoothie $8.00
- Cust: $5.0216oz profit = $1.4824oz profit = $2.98Products -Whole Milk 13oz $.25 ($3.18 gallon 12 unit)Ice1/2 Pulp $1.85 (3,70 full pul + tax)Sugar 4oz (2 scoops - $0.18) bag 4lb or 64oz acucar $2.65- 16 porçoes de 4ozLabor fazer: 8min = $2Labor levar/montar: 1min = $.25Labor lavar: 1min = $.25Disposable Cop $.16 - $8.17 - 50 unidadesDisposable lip $.09 ($8.48 - 100 unidades)
- Graviola / Guanábana 24oz Juice $9.00
- Cust: $4.7816oz profit = $1.7224oz profit = $3.22Products -Water 12ozIce1/2 Pulp $1.85 (3,70 full pul + tax)Sugar 4oz (2 scoops - $0.18) bag 4lb or 64oz acucar $2.65- 16 porçoes de 4ozLabor fazer: 8min = $2Labor levar/montar: 1min = $.25Labor lavar: 1min = $.25Disposable Cop $.16 - $8.17 - 50 unidadesDisposable lip $.09 ($8.48 - 100 unidades)
- Ice Green Macha $6.50
- Ice green matcha in jumbo, medium, or small sizes.
- Ice Latte Plain $7.50
- Ice Latte Plain: Chilled coffee latte. Available in jumbo, medium, or small.
- Ice Tea $5.00
- Chilled tea, available in jumbo, medium, or small sizes.
- Kids Juice $3.00
- Fruit pouch or apple
- Mango Juice $9.00
- Cust: $4.2824oz profit = $2.22Products -Water 12ozIce1/2 Pulp $1.53 (3,07 full pul + tax)Sugar 4oz (2 scoops - $0.18) bag 4lb or 64oz acucar $2.65- 16 porçoes de 4ozLabor fazer: 8min = $2Labor levar/montar: 1min = $.25Labor lavar: 1min = $.25Disposable Cop $.16 - $8.17 - 50 unidadesDisposable lip $.09 ($8.48 - 100 unidades)
- Mix Smoothie $14.00
- Mix Juice $8.39
- Fazer criação
- Passion Fruit Smoothie $8.00
- Passion fruit smoothie available in medium or small sizes.
- Pour Over Experience $6.00
- Protein Coffee $6.00
- Sparkling Water $4.00
- Sparkling water in large or regular size options.
- Summer Vibes 24oz $11.00
- Wild Berry Smoothie $8.00
- Strawberry and Blueberry
- Almond Shaken Espresso $8.00
- Regular Black Coffee $2.50
- Drip coffee, options in medium or small sizes.
Similiar Restaurants Nearby:
-
Fatima's Cafe ($)
African -
Anokekrom African Restaurant ($$)
African -
Accra Girls ($$)
African -
Akra Eatery & Juice Bar ($)
African